Grafik Tasarım Terimleri Sözlüğü

Grafik Tasarım Terimleri Sözlüğü / R2018

Grafik Tasarım Terimleri Sözlüğü: her kim ihtiyaç duyarsa diye yalın ve sade bir dil kullanılarak oluşturulmuş ufak bir kaynak.

3D ne demek?

1 – Nesnelerin sanal ortamda modellenme tekniğiyle hazırlanıp görüntülerin 3 boyutlu olarak hareketlendirilmesi.

2 – Üç boyutlu yazı karateri, bilgisayar, printer grafikleri.

4 renk ne demek? ( Trigromi, CMYK)

Doğada bulunan 4 temel rengin noktalar halinde filmin üzerine yerleştirilmesi. Cyan, Magenta, Yellow, Black diye adlandırılır. Ekstra renk kullanılmadıkça her türlü görüntü bu dört renkten elde edilir.

A

Advertorial ne demek?

Haber yazısı biçiminde hazırlanan; sayfa düzeni, yazı karakteri ve yazı diliyle içinde yer aldığı yayını (dergi/gazete) andıran reklam.

Amblem ne demek?

Bir fikri veya bir kurumu temsil eden görsel simgedir. Nike amblemi en bilinen örneklerden biridir.

American Cilt ne demek?

Dergi, kitap gibi çok sayfalı (yaklaşık 50 sayfa ve üzeri) işlerde kullanılan cilt sistemi. Bu cilt sisteminde sayfalar iplikle birbirin dikilir ve tüm bölümler bir sırta yapıştırılarak ciltlenir. Sayfa veya forma sınırlaması yoktur.

Animasyon ne demek?

Tek tek resimleri ve haraketsiz nesneleri haraket ediyormuş gibi göstermek amacıyla, hareketli parçalara bölerek düzenleme ve tek kare sinematografi tekniğiyle filme aktarma işlemi.

B

Brief ne demek?

1- Müşteri Brief nedir?

Reklamverinin ve/veya müşterinin, reklam kampanyasının, kurumsal ihtiyaclarının ya da web sitesinin oluşturulması ve uygulanmasına yol göstermek amacıyla, reklam ajansına, dijital ajansa, üreticiye ya da serbest çalışana ilettiği; beklentilerini, seslenmek istediği hedef kitleyi, ürünün ya da hizmetin niteliklerini, pazarın karşı karşıya bulunduğu fırsat ve sorunları,  strateji, teknik bilgileri, zorunlulukları ve zamanlama bilgilerini kapsayan yazılı belgedir.

2- Kreatif Brief nedir?

Reklam / dijital ajansdaki müşteri ilişkileri ve strateji tarafından , kreatif çalışmaya yön göstermek amacıyla kreatif ekip için hazırlanan; marka hedefleri, marka kişiliği, hedef kitlenin özellikleri, reklamdan beklenenler gibi konulara yer veren belgedir.

C

Cast ne demek?

Sinema filmi, dizi ya da reklam filminde yer alan oyuncular.

CMYK ne demek?

Baskıda dört temel işlem renginin kısaltmasıdır. Cyan, Magenta, Yellow, Black.

Concept board ne demek?

Reklamın anlatmak istediği fikri, kavramı, dayandırıldığı temel fikri göstermek üzere hazırlanan yazı ve resimler.

Convert ne demek?

Bilgisayarda çalışılan orjinal çalışmanın, renk ayrımı ya da baskıya gönderilirken, yazı karakterlerinin resim formatında sabitlenmesi. Convert edilmiş bir çalışma üzerinde, değişiklik yapılamaz.

Ç

Çözünürlük ne demek?

Bir görseli oluşturan piksellerin, toplam sayısına verilen genel ad. Baskılı işler için 300dpi. (Dots per inch/Bir inç karedeki nokta sayısı demektir) gerekirken, internet için 72dpi. yeterli olabilmektedir.

dpi ne demek?
dpi nedir?

Açık hava (Billboard, bina giydirme ya da raket vb.) için hazırlanacak işlerde, işin sergileneceği noktaya bakılacak mesafa ile doğru orantılı dpi. sayısı 150 ya da 72dpi. lara kadar çekilebilir.

D

De-brief ne demek?

Reklamveren ve/veya müştrinden brief alındıktan sonra ajansın, hangi strateji üzerine gideceğinin, pazarın ve rakiplerin durumunu, yaratıcı fikir için izlenecek yolun açıklandığı, kabaca biz sizi doğru mu anladık bunları bunları yapacağız yazan belgedir.

Lorem Ipsum ne demek?

Taklit yazı bloğu olarak tanımlanır. Eğer özgün metinler yazılmamış ise, gerçek yazıların yerine geçici olarak konulan atmasyon ve alakasız cümle bloglarıdır.

E

Eksta Renk ne demek?

4 rengin karışımıyla degil, özel boya kullanılarak yapılan baskıdır. 4 renk kullanılan bir işin üzerine de ekstra renkler gelebilir.

F

Fire ne demek?

Ofset baskı tekniğiyle yapılan işlerde, tabaka kağıtların kullanılmayan bölümlerine verilen ad. Tasarımların kağıt tabakalarının ölçülerine uygun olarak çalışılması, firenin azalmasını ve maliyetin düşmesini sağlar.

Folyo ne demek?

Arka yüzü yapışkanlı olup, sert zeminlere yapıştırılarak sabitlenen, baskıya uygun PVC bir malzemedir. Plotter (folyo kesim ve şekillendirme cihazı) adı verilen makinelerde istenilen her türde şekillendirilmeye ve kesilmeye müsait olan folyolar; araç kaplama, vitrin, fuar giydirme, tabela kullanımları için; rakam, şekil, yazı ve desen olarak rahatlıkla her şekilde üretilip uygulanabilmektedir.

Focus grup ne demek?

Tüketicilerin düşünce ve alışkanlıklarını belirlemek, ürün ya da hizmete karşı gerçek duygularını ortaya çıkarmak için küme tartışmalarından yararlanan nitel araştırma yöntemi.

Font ne demek?

Belirli bir stildeki yazı karakterinin tüm harf, rakam ve işaretlerinden oluşan yazılım. (Helvetica, Futura, Arial vb.)

Forma ne demek?

Broşür, kitapçık, dergi vb. çok sayfalı işlerde, sayfa sayılarının 4 ve 4’ün katı olacak şekilde ayarlanması. Tel dikiş kullanılacak işlerde, sayfa sayılarının 4’ün katı olması gerekmektedir. American cilt yapılacak işlerde bu şart değildir.

G

Gofre ne demek?

Deri, kumaş, ahşap, metal gibi materyallerin üzerine logo, yazı ya da bir görselin kabartma tekniği ile uygulanmasıdır.

Grafik-Atölye ne demek?

Kreatif grup tarafından hazırlanan taslak çalışmaların, bilgisayarda orjinal olarak (baskıya uygun) hazırlandığı bölüm.

H

Harmanlama ne demek?

Birbirlerinin içinde olması gereken iki-üç ayrı materyalin insan emeği ile bir araya getirilmesi. ( Zarf içine davetiye, dışına ip ya da etiket, poşetleme vb. )

I-İ

İnsert ne demek?

Gazete, dergi, Fatura zarflarının içine konularak dağıtılan küçük föy veya broşür.

İllüstrasyon ne demek?

Kullanılacak çalışmanın fotoğraf dışı tekniklerle; karakalem, boya, mürekkep vb. gereç ve teknikler kullanarak ya da illüstrasyon yazılımlarından yararlanarak oluşturulması.

J

jpeg ne demek?

Dijital ortamda bir görselin ( fotoğraf, resim ) genellikle görüntü kalitesinde az algılanabilir kayıp ile ( 10:01 )  sıkıştırılmasıdır.

K

Kadraj ne demek?

Bir görselin içinde bulunduğu alan ölçüsü. Kadraj almak: Belli bir alan içerisinde resmi büyüterek ya da kaydırarak, sadece  istenilen alanı görünür kılmak.

Kağıt türleri:

Hamur, Kuşe, Özel Kağıt, Fantazi, Karton, Bristol, Mukavva, Aydınger, Tuale, Kraft başlıca bilinen kağıt türleridir.

Mat, parlak, ince, kalın, dokulu, ön/arka gibi farklılıklar gösterirler

Kağıt boyutları:

Ofset baskı tekniğiyle basılan işlerde, bir tabaka kağıdın cm cinsinden ölçüsüdür.

35 x 50 cm – 50 x 70 cm – 70 x 100 cm gibi farklı ölçüler bulunmaktadır. Rotatif baskıda kağıt, bobin şeklinde geldiği için kağıt ölçüsü bulunmaz.

Kağıt gramajı ne demek?

Kağıdın ( Hamur, Kuşe, Özel Kağıt vb. ) birim ağırlığıdır. Kağıt ağırlıkları gramajla adlandırılır ve kalınlıklarının belirlenmesini sağlar. Farkı kağıt türleri için ( 80 gr. ile 400 gr. ) farklı gramajlar olabilir.

Kırım ne demek?

Matbaa, dijital baskı ya da özel üretim İşlerde katlama yerine kırım denir. Broşür gibi işlerde “Tek kırım”, “İki Kırım” gibi isimlerle basılan işin, kaç kere katlandığı belirtilir.

Kromolin – Fuji prova ne demek?

Renk ayrımı alınan orjinal çalışmanın, matbaada basılacağı zaman renklerin nasıl çıkacağını görmek üzere önden alının prova. 4 renk filmin özel bir makineden geçirilerek hazırlandığı örnek.

Kulak ne demek?

Broşür, kitapcık, kitap, dergi vb. çok sayfalı işlerde ön ve arka kapağın içine kırım olarak eklenen ilave sayfa.

Kuşe Kağıt ne demek?

Yüzeyi düzgün, pürüzsüz ve kaygan kağıt olarak bilinir. Kartvizit baskıları için en çok tercih edilen kağıt türüdür. Aynı zamanda fotoğraf kâğıdı olarak da bilinen kuşe kâğıtlar, özel üretilen; parlak, yarı parlak ve mat türleri olan kâğıtlardır. Bu kâğıt türü ile oldukça parlak baskılar elde edilebilir.

L

Lak ne demek?

Matbaada basılan işlerin üzerine, daha parlak ve güzel görenmesi için kullanılan malzemedir. Lokal ya da tüm işin üzerine uygulanabilir. Kalın, ince, düz, dokulu, tırtıklı gibi farklı türleri vardır.

Laminasyon ne demek?

Basılı çalışmaların yüzeyine; renklerin solmasını, işin yırtılmasını, deforme olmasını, eskimesi ya da parlak ve şık görünmelerini sağlamak amaçlı asetat, polyester, vernik veya başka bir saydam plastik filmin yüksek ısıda ya da soğuk olarak preslenmesidir. Selofan gibi.

Logo ne demek?

Kişi, ürün, kuruluş ya da hizmetlerin birbirinden ayırt edilmelerini sağlamak amaçlı; tipografik karakterlerin, görsel simgeler ile birlikte ya da tek olarak kullanılmalarına logo denir. Logo, amblem ve logotype arasındaki farkları iyi anlamak gerekir.

M

Masaüstü film ne demek?

Çoğunlukla bir reklam filminin, oyuncu kullanmadan ve/veya herhangi bir video çekimi yapılmadan, sadece bilgisayar ortamında hazırlanmasıdır.

Master ne demek?

Filmin ya da radyo spotunun onaylanmış son halinin saklandığı yüksek kalite kaset. Tüm kopyalar bu kasetlerden alınır.

Matbaa provası ne demek?

Matbaada baskıya giren işlerden, ilk çıkan örneklerdir.

Mecra ne demek?

Reklamın yayınlanacağı iletişim araçlarına verilen genel ad. ( TV-Radyo-Dergi-Basın-Açık Hava-Dijital Mecralar vb. )

Medya planlaması ne demek?

Bir reklamın, hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde ulaştırma, hangi mecralarda, ne kadar sıklıkla, hangi zamanlarda çıkacağına karar verme, bununla ilgili strateji, bütçe, rezervasyon vb. çalışmaların yapılmasıdır.

Medya satın alma ne demek?

Medya planlaması yapan kişinin, medya planı hazırlarken mecralarla pazarlık ve rezervasyon yapma işlemi.

Miksaj ne demek?

Hazırlanan bir reklam filmi üzerine, ses, müzik ve efektlerin oturtularak ses seviyelerinin dengelenmesi.

Montaj ne demek?

Filmin ya da baskının içinde yer alacak iyi ayrı görüntünün ya da farklı sayfa dizilimlerinin, birbirlerinin arkasına gelecek şekilde bağlanmasıdır.

Mücellit ne demek?

Matbaada basılan işlerde, makinenin yapamadığı işleri el emeği ile yapılma işlemlerine verilen genel ad. ( Zarf, dosya vb. işler için yapıştırma, katlama, paketleme gibi ).

O

Ofset baskı ne demek?

Renk ayrımlarının matbaada, ölçüleri belirli tabaka kağıtların üzerine basılma tekniği. Bu baskıda makine her bir tabaka kağıda tek tek baskı yapar. Rotatif baskıya göre daha yavaş, daha pahalı ama daha kalitelidir.

Opak ne demek?

Dia veya negatif olmayan görsel. Kullanılacak görüntünün bir kağıt üzerinde basılı hali. Kart baskı, fotoğraf, bir dergi sayfası vb.

Ozalit ne demek?

Broşür, kitapçık gibi çok sayfalı işlerde birbirini takip eden sayfaların, doğru bir şekilde dizildiğinin tespiti için matbaa tarafından hazırlanan örnek maket. bu makette tüm renkler sadece tek ton olarak gözükür. Amaç baskı öncesi sayfa diziliminin doğru olduğundan emin olmaktır.

Ö

Özel bıçak ne demek?

Matbaada basılacak ve özel bir ölçüye göre çalışılmış işlerde, basılacak  malzeminin istenilen ölçüde kesilebilmesi için matbaa ya da 3.parti tarafından hazırlanan bıçak. Bilgisayar ortamında çizilen ( Adobe Illustrator ya da Photoshop ) özel bıçak çizimi ile karıştırılmaması önemlidir.

Özel bıçak

Özel kağıt ne demek?

Kendinden dokulu ya da renkli, kuşe kağıtlardan daha farklı olan kağıtlardır. Davetiye ya da özel tasarım olan işlerde kullanılır. Devamlılık gerektiren işlerde tercih edilmesi risklidir. Üretici, bölge, satıcı, stoklar herzaman farklılık gösterir.

Özel kağıt kataloğu ne demek?

Kullanılacak özel kağıdın; renk, doku, parlak/mat, gramaj, stok, adet gibi tüm detayları görebilmenizi sağlayan kataloglardır. Matbaa, üretici ya da kağıt depolarından temin edebilirsiniz.

P

Packshot ne demek?

Reklam filminin sonunda, logonun, ürünün, sonsözün bulunduğu bölüm.

Pantone ne demek?

Numaralanmış renkleri, örnekler yoluyla  eşleştirme sistemi. Tüm dünyada aynı renkler aynı numaralarla adlandırıldığı için uluslararası standardı bulunmaktadır.

Pantone Kataloğu ne demek?

Üretici, tasarımcıların ve hatta tüketicilerin, renk adına ( Adı, numarası, ekstra ya da trikromi değerleri, kağıt tepkimeleri, dijital yansımaları vb. ) aynı dili konuşmalarını sağlamak amaçlı oluşturulmuş renk kataloğudur.

Pantone Kataloğu türleri ne demek?

Günümüzde (2018) farklı ihtiyalara yönelik pantone katalogları ve setleri satılmaktadır. Pantone tasarım ve Baskı, CMYK ve Renk karşılaştırma, Metalik, Pastel ve Fosforlu,

• Pantone Formula Guide Solid  ( Coated / Uncoated ) 

• Pantone Color Bridge / Renk Karşılaştırma  ( Coated / Uncoated )

• CMYK ( Coated / Uncoated )

• Uncoated (Spot) 1 parlak + 2 mat

• Metallics Formula Guide ( Coated )

• Premium Metallics ( Coated ) 

• Metallic Chips ( Coated ) 

• Pastel & Neon ( Coated  / Uncoated ) 

• Ral Kataloğu

• GEO GUIDE C / U Pantone GEO Bridge / C Parlak ve Mat GEO Renk Kataloğu

R

Renk ayrımı – R/A ne demek?

Bilgisayarda orjinali hazırlanan görsel çalışmanın, matbaada basılabilmesi için 4 ana renge ayrılarak, her rengin özel filminin alınma işlemi.

Rotatif baskı – Rotasyon ne demek?

Yüksek tirajlı baskılarda, tabaka kağıt yerine bobin kağıt kullanılarak gerçekleştirilen baskıdır. Kendi özel makinelerinde çok daha hızlı ve ucuz maliyetle basılabilir. Ancak kalitesi düşüktür ve değişik boyutlu işler için kullanılamaz.

S

Selofan ne demek?

Matbaada basılan işlerin üzerine, iş bittikten sonra kaplanan su, toz, aşınma vb. etkenlerden koruyucu ve işin ömrünü ( kırılma, çatlama, aşınma vb. ) uzatan plastik bir maddedir. Genellikle dosya, özel kitap, kartvizit, broşür, ayaklı pano vb. işlerde kullanılır. Selofan üzeri yazı yazmak isterseniz, özel cd kalemleri kullanmadıkça yazı ( mürekkep, kaşe baskı ) silinebilir.

Senaryo ne demek?

Sinema, tv ya da reklam filminin sahnelerini, akışını, kayıt ya da çekim talimatlarını ve söz düzenini içeren metin.

Serigraf baskı ne demek?

Kumaş, deri, seramik gibi, kağıt dışındaki malzemeler üzerine yapılan baskı tekniği.

Sırt ne demek?

Kitap, dergi gibi çok sayfalı ve Amerikan cilt tekniği ile yapılmış baskılarda, ciltlerin birleştirildiği bölüm.

Sıvama ne demek?

Kartvizit, dosya, özel davetiye, kitap kapağı, vb. matbaanın basamayacağı kalınlıktaki işlerde, basılı işin ya da kağıdın ek bir kağıt, karton, mukavva üzerine yapıştırılarak uygulanması. Genellikle gramaş arttırmak için uygulanan bir tekniktir.

Silme ne demek?

  1. Bir alanın kenarlarında hiç boşluk kalmayacak şekilde bir görselin kaplanması.
  2. Dergiye gönderilen ilanın etrafına hiç boşluk kalmayacak şekilde, dergi ile aynı ölçüde hazırlanması.
  3. Ayşe tahtayı silme… ne saçma…

Story Board ne demek?

Resimli reklam senaryosu. Reklam filminde yer alması planlanan çekimlerin, tasarlanan sırası içinde gösteren; altında sözlerin, müzik ve efektlere ilişkin açıklamaların yer aldığı biz dizi çizim.

Sinopsis ne demek?

( Sinema ve TV’de ) Henüz senaryo haline getirilmemiş kısa film öyküsü.

T

Taşma payı / Kros ne demek?

Dergi, açık hava ya da matbaa vb. işlerinin baskı tesliminde; tasarım etrafına konan, kesme/Kros çizgilerinin dışına taşırılan tasarım alanı. Baskı sırasında bıçak ya da giyotin kesme çizgileri üzerinden işi kesince, taşma payı olası hataların önüne geçmek için faydalıdır.

Tel dikiş ne demek?

Broşür, ince dergi gibi az sayfalı işlerde kullanılan cilt tekniğidir. Bu cilt tekniğinde, tüm sayfalar ortalandığında bir ya da birkaç tıl zımba ile zımbalanır. Sayfa sayısının forma hesabına, ( 4’ün katlarına ) uyması gerekmektedir. Belirli bir sayfadan sonrasını zımba tutmayacağı için yüksek sayfalı basılı işler için kullanılmaz.

Tire film ( Siyah Film ) ne demek?

Eleman ilanı gibi sadece siyah yazı olarak kullanılan işlerde alınan film.

Tram ne demek?

Yarım ton baskı kalıbının üzerinde bulunan ve ton değerlerinin elde edilmesini sağlayan minik baskı yüzeylerinin her biri. Noktaların sıklığı baskının netliğini belirler. Santimetreye düşen nokta sayısı arttıkça daha net bir görüntü elde edilir.

Trase ne demek?

Görsel çalışma yapılırken taslak aşamasında, bir dianın duracağı yeri saptayabilmek için hazırlanan alan.

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir