Kullanıcı Arayüz Tasarımı (UID) Nedir? (User Interface Design )

Kullanıcı Arayüz Tasarımı (UID) Nedir?

Kullanıcı arayüz tasarımı (UI-User Interface Design) denince (Eskiden) bu kavramı çok havalı bulur ve hemen hizaya girerdim ama zamanla anladım ki hedef kitlesini/kullanıcısını doğru tanıyan, onların istek ve beklentileri öngörerek bunu kullanıcı arayüz ekranlarına doğru ve işlevsel bir tasarım dili ile yansıtabilen herkes bu işi rahatlıkla yapabilir. Özetle rahat olun, yola devam!

Kullanıcı arayüz tasarımı; kullanıcı arayüz çeşitleri arasında (Grafiksel, işitsel, dokunsal vb.) iletişim ve etkileşim köprüsü görevi gören kullanıcı arayüzlerinin tasarlandığı tasarım disiplinidir.

Günümüzde arayüz denince sadece internetin görünen yüzleri için (İnternet siteleri, aplikasyon/uygulama tasarımları, oyun platformları vb.) yapılan tasarım anlayışı sanılsada işin doğrusu bu değildir.

Kullandığımız çoğu şey, internet uyumlu olsun ya da olmasın, bilgisayar odaklı olan bir çeşit kullanıcı arayüzüne sahiptir. Masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, yeni nesil akıllı saatler, beyaz eşyalar, sürücü ekranları, navigasyonlar, gps’ler, her gün kullandığımız bankamatikler vb.en yaygın kullanıcı arayüz örneklerinden bazılarıdır.

Arayüz denilince kastedilen sadece grafiksel kullanıcı arayüzü değildir. Geniş anlamıyla arayüzün tanımı şöyle yapılabilir: Herhangi bir programlama bilgisine sahip olmayan kullanıcıların da bilgisayar ve/veya programları ve komutları içeren makineleri kullanabilmelerini mümkün kılmak için geliştirilen görsel, dokunsal veya işitsel kumanda ekran/araçlarının tümü.

”Etkileşime geçebilmek için anlaşılabilir olmak çok önemlidir. Arayüzler basit ve anlaşılabilir olmalıdırlar ki, kullanılabilsinler !”

Kullanıcı arayüz tasarımı, temelde minimalist ve sade bir tasarım anlayışı sergilemelidir. Kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu özellikleri ile kullanıcılara keyifli bir deneyim sunarak kullanıcılar ile en etkin şekilde etkileşime geçebilmelidir.

 

Web sitesi özelinde kullanabileceğiniz arayüz tavsiyeleri:

Daha verimli arayüz tasarımları yapabilmeniz için hedef kitlenizi ( Kullanıcı/Ziyaretcileri ) iyi tanımanız gerekir. Uygulamanızı veya sitenizi kullanan ya da kullanacak kişilerin belirli bir amacı olduklarını lütfen unutmayın!

• Doğru bir brief işinizi çok kolaylaştırıp size inanılmaz zaman ve para kazandıracaktır. Amaç nedir? Öncelikler neler? Kimi, neye yönlendireceksiniz? 

• İlk göze çarpan hedef ve amaca uygun belirlenmiş, sade ve net mesaj verebilen başlık kullanımları olmalıdır. Bu sayede kullanıcılar kendilerini doğru sayfada ve güvende hissedeceklerdir

• Çoklu sütun kullanımı yerine, tekli sütun kullanın. Algıyı merkeze toplamış ve akışı hızlandırmış olursunuz

iyi bir kullanıcı arayuz tasarımı nasıl olmalı
Kullanıcı arayüz tasarımı tekli sütun kullanımı

• Yazı ve metinleri okutmak için kontrast çok önemli. Zemin tercihleriniz ağırlıkla beyaz seçin

• Metinlerinizi önem ve akış sırasına göre farklı boy ve ölçülerde hazırlayın

• Beyaz alan kullanımlarından sakın çekinmeyin. Boş ve dengeli beyaz alan kullanımları algıyı merkeze toplayarak okutma ve akış kolaylığı sağlayacaktır

• Nazik bir dil ile ”Call to Action” (Eyleme çağrı) mesajınızı/düğmenizi bir havuc ile taçlandırın

• Eyleme çağrı mesajınız/düğmeniz kendine ayrılan alan içerisinde en dikkat çekici olacak şekilde öne çıkartın

Call to action button
Kullanıcı arayuz tasarımı eyleme cagrı kullanımı

• Aynı amaca hizmet eden farklı farklı yönlendirmeler yapmayın. Ne kadar sade ve işlevsel olursanız, istediğiniz hedefe kullanıcıları yönlendirmeniz o kadar kolay olacaktır

• Kendinizi anlatmak yerine bırakın, başkaları sizi anlatsın

iyi bir kullanıcı arayuz tasarımı nasıl olmalı
Kullanıcı arayüz tasarımı baskaları sizi anlatsın

• Herkesi hedeflemek yerine, hedef kitlenize uygun haraket edin

• Uzun, endirekt, soru sormak, kararsız mesaj ya da mesajlar yerine direkt ve net olun

• Kullanıcılar formları doldurmaktan tereddüt edebilir, bu nedenle bu işlemi mümkün olduğunca (basitleştirin) kolaylaştırın

• Eşit seçenekler göstermek yerine, önermelerde bulunup, yönlendirme yapın

User Interface
UI

• İlk aşamada çok detaylı formlar ile kullanıcıları kaçırmak yerine, az ve öz sorular ile başlayıp gerekirse bölerek, gerekirse ileriki aşamalarda cevapları toplamaya devam edin

• Açılıp kapanan (Saklı) menüler yerine, okuması ve akışı kolay yapılar kullanın

• Metin akışı içerisine fazla link vermeyin, amaca uygun en önemli linki verip işi bitirin

• Tüm tasarım ögeleri kendi içinde uyumlu olmalı ve gözü yormamalı. Farklı farklı; renkler, şekiller, fontlar, düğme yapıları, kullanmaktan kaçının. Gestalt ilkelerinden faydalanın

• Kullanılabilirlik testi, ölçümleme ve analiz devamlı işinizin bir parçası olsun

• Zaman kazanmak istiyorsanız, prototip ve wireframe testlerini ihmal etmeyin derim.

 

“Tasarlamak, basitçe/sadece bir araya getirmek, sıralamak ve hatta düzenlemekten çok daha fazlası; anlam ve değer katmak, aydınlatmak, sadeleştirmek, açıklamak, değiştirmek, yüceltmek, abartmak, ikna etmek ve belki de eğlendirmektir.”

— Paul Rand

 

Kalınız Sağlıcakla…

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
web yazılım Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
web yazılım
Ziyaretçi

Çok uzun zamandır araştırdığım konuydu teşekkürlerimi sunarım