Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı ne demek?

Kullanıcı Deneyimi ne demek?

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı en basit şekilde açıklamak gerekirse, kullanıcı bir sistem servis ya da hizmet kullanırken onunla girdiği etkileşim sonrasında deneyimlediği olumlu/olumsuz tecrübeler toplamıdır diyebiliriz.

Amaç:

Kullanıcılara anlaşılabilir kurallar ve yönlendirmeler eşliğinde, iyi bir Kullanıcı Deneyimi yaşatmaktır. Kullanılabilirliği, Kullanıcı Deneyimi Tasarımını iyileştirmek eşittir kullanıcı memnuniyeti/sadakati demektir. Kullanıcı memnuniyeti eşittir sadık müşteriler demektir. Sadık müşteriler eşittir kazanç demektir.

Dünya ve ülkemizde mobil hale gelen ürün ve hizmetlerin sayısı gün geçtikce artmaktadır. Akıllı servisler, akıllı araçlar, akıllı evler ve giyilebilir teknoloji sayesinde Dünya artık çok daha yakın ve sımsıkı bağlı diyebiliriz.

Kullanılabilirliği geliştirmek adına gözlemlemek, dinlemeyi bilmek, empati kurabilmek, ihtiyaca uygun düşünmek ve destek alacagınız yan dalları çok iyi bilip, her geçen gün edindiğiniz tecrübeler ile bunları harmanlayarak çözüm üretebilmeniz çok önemlidir.

UX, en kullanışlı ve bilgilendirici içeriğe sahip olan tasarımla, etkileşimi arttıracak her türlü enstrümanı kullanarak kullanıcı karşısına çıkmayı gerektirir.

• Bilgi Mimarisi
• Etkileşim Tasarımı
• Kullanılabilirlilik
• Endüstriyel Tasarım
• İçerik Statejisi
• Psikoloji
• Antropoloji
• Sosyoloji
• Bilgisayar Bilimleri
• Grafik Tasarım
• Bilişsel Bilimler
• Kullanıcı Testleri
• İşlevsellik Testleri vb.

“Kullanıcı deneyimi tasarımı” ( ing. User Interface Design – UXD)

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UXD)

Dijital Dünya özelinde, kullanıcı deneyimi tasarımını şöyle tanımlayabiliriz:

Kullanıcı deneyimi tasarımı ihtiyaçları hızla evrimleşiyor ve kullanıcının içinde bulunduğu duruma odaklanmasına izin veren bir kullanıcı deneyimi tasarımı ihtiyacı ortaya çıkıyor. Kullanıcı ne kadar az zaman ve efor harcamasını sağlayabilirsek o kadar iyi. Dolayısıyla etkileşim ve kullanılabilirliğin bunu dikkate alarak tasarlanması gerekmektedir. Kabaca Kullanıcı deneyimini oluşturan bileşenler:

• Yararlılık (ing.Utility)
• Teknik Yeterlilik (ing.Functional Integrity)
• Kullanılabilirlik (ing.Usability)
• İkna edicilik (ing.Persuasiveness)
• Grafik Tasarım

Farkında olmadan rahat olana çabuk alışırız. İnsanlar sevdiğini, alıştığını bulamadığında (Hoşlanmadıkları ve farklı deneyimlerden) genellikle tedirgin olup, uzaklaşmayı seçer, kaçınırlar. Bu yüzden patronlar ile aynı tasarım dilini konuşmanızı tavsiye ediyorum.

Google (Material Design), Apple (Flat Design), Windows gibi geliştiriciler yavaş yavaş benzer hatta aynı sayılabilecek tasarım dilinde buluşmaya başladılar.

Basit, sade, yalın, tutarlı ve işlevsel bir tasarım anlayışı önceliginiz olmalıdır.

Hareketlerin ön planda olduğu bu yeni tasarım anlayışı, Google tarafından “iyi tasarımın klasik ilkelerinin yenilikçilik, teknoloji ve bilimle sentezlenmesi” olarak tanımlanıyor.

Tasarım öncesi ve sonrasında, kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik adına kullanabileceğiniz yardımcı araçlardan etkin bir şekilde faydalanmanızı tavsiye ediyorum

• Göz İzleme Aracı (Eye Tracking)
• Axure UX Design Aracı
• Morae Logging Tool
• Balsamiq / Sketch Wireframe Tasarım Aracı
• JustinMind / Kullanıcı Deneyimi Tasarım Aracı
• İnvisionapp Online Mockup /Kullanıcı Deneyimi Tasarım Aracı vb.

“Kullanıcı deneyimi tasarımcısı” ( ing. User Interface Designer – UXD)

Kullanılabilirliği iyileştirmek çok önemli. Hala ülkemizde kullanıcı deneyimi ve kullanıcıları ile doğru bir şekilde etkileşim içinde olmanın önemini bilen çok az firma var. Bu durumu göz ardı eden firmalar için fatura çok ağır olabilir.

Zaman, müşteri ve para kaybı!

Kullanılabilirliği iyileştirmek eşittir kullanıcı memnuniyeti demektir. Malum durmak demek eskimek demektir. İşte bu ve bunun gibi toplumsal/bireysel farklı farklı konu ve hikayelerde, olumlu kullanıcı deneyimleri yaşanabilmesi adına durmadan çalışan yöneticiler, kullanıcı deneyimi uzmanları, “UI” tasarımcıları gibi gizli kahramanlar vardır ve sayıları giderek artmalıdır.

Dijital Dünya özelinde, kullanıcı deneyimi tasarımcısı:

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı, proje hedeflerine ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygun gereksinimlerin ve içeriğin belirlenip sırasıyla bilgi mimarisi tasarımı, etkileşim tasarımı, kullanıcı arayüz tasarımı aktivitelerinin gerçekleştirilmesinden anlamalıdır.

Konuyu farklı meslek grupları/hizmet alanlarında kullanıcı deneyime tasarımcısı olarak ele alırsak:

Kullanıcı memnuniyetini arttırmak adına illa tasarımcı kimliğinizin olması gerekmiyor.

Genel kanının aksine, kullanıcı deneyimi kavramını sadece dijital Dünya özelinde düşünülmesi yanlış olur. Örnek vermem gerekirse, bir otomobil paspas üreticiside pekala ürünü ve kullanıcı arasında yaşanan olumlu/olumsuz etkileşimi, farklı enstrumanlar kullanarak gözlemleyebilir ve ürününün kullanılabilirliğini geliştirebilir.

Dilerim “UX” grularımızı kızdırmadan sizleri biraz olsun aydınlatmayı başarabilmişimdir. Sabırla buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Yazımı ufak bir soru ile bitirmek istiyorum.

“Kredi kartı yuvası hiç ana ekranın solunda olan bir bankamatik gördünüz mü?” peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

serdarbozoglu-kullanıcı deneyimi-user experience-user experience design

Ülkemizde kredi kartı yuvası solda olan bir bankamatik yok ya da henüz ben görmedim. Net olarak bu sorunun cevabını ben de bilmiyorum ama Dünya nüfusunun sadece %10 solakmış. Gerisini siz tamamlayın.

“UX” grularımız ya da değerli bankacılarımız olurda bu soruyu cevaplamak, bizleri aydınlatmak isterlerse çok seviniriz.

Hoşca kalın…

Sözlük:

Kullanıcı Deneyimi ( User Experience – UX )

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı ( User Experience Design – UXD )

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı ( User Experience Design – UXD )

Kullanıcı Arayüz Tasarımı ( User İnterface Design – UID )

Kullanılabilirlik ( Availability )

Etkileşim ( Interaction )

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
websitephp uzmanı Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
php uzmanı
Ziyaretçi

Çok iyi bir bilgi olmuş ellerinize sağlık

website
Ziyaretçi

Çok iyi bir bilgi olmuş klavyenize sağlık