Mobil Uyumlu Web Sitesi mi? Mobil Uygulama mı?

Mobil web siteniz mi? yoksa mobil uygulamanız mı olmalı?

Mobil uyumlu web sitesi ile uygulama arasındaki (Aplikasyon) farklar ihtiyaç tanımına göre farklılık göstermektedir.

Eskiden çoğu web sitesi mobil uyumsuz bir şekilde karşımıza çıkardı. Mobil uyumlu ve uyumsuz web sitelerinin en büyük farkı; kendilerini cihaz tarayıcı ya da işletim sistemine göre çeki düzen vermeleridir. Arkık günümüzde bu durum böyle değil! Bu paketi bilir ve isterseniz aslında bu donanın standart.

Akıllı telefon sahibi kullanıcılar; %86 oranla yerel bilgi ve araştırmalarını akılı telefonlarından yapmaktadır dolayısıyla kullanıcıların ulaştığı web sitelerinin mobil uyumlu olmaları günümüzde çok önemli.

Benim şahsi düşüncem; 7/24 etkileşim içende olunmayacak, yoğun bir kullanıcı ve müşteri sadakati beklenmiyor, farklı bir fikir barındırmayan ve tüm bu aşağıdaki şemada yazdıklarımı destekleyebileceğiniz bütçeniz yoksa, kalkıp uygulama yaptırmayın. Web sitenizde, mobil uyumluluk yükümlülüklerini yerine getirmeniz yeterli.

Mobil uyumlu web sitesi ile uygulama arasındaki ( Aplikasyon ) farklar
mobil web sitesi mi? uygulama mı?

Mobil uyumlu web sitesi ile uygulama arasındaki (Aplikasyon) farkları iyi bilmeden ve araştırmadan hemen mobil uygulama yaptırmayın!

Zaman, bütçe, uygulama tanıtım masrafları, tutundurma, geri dönüş faydası vb. tüm artı ve eksileri değerlendirmeden sadece ” bak herkesin var, bizimde olsun” kakıp mobil uygulama yaptıralım sürececine hiç girmeyin derim.

Uygulamanın indirilmesini sağlamak zaten başlıbaşına bir tez konusu, daha sonra bu indirilen uygulamanın tutundurma süreci çok daha zor.

” Dünya ve ülkemizde her indirilen 10 uygulamadan ancak bir tanesi telefonlarda ya da mobil cihazlarda kalıcı oluyor ”

Apple store ve Google Play’de uygulama sayısı benim hatırladığım 2013 yıllarında 50-60 bini geçmişti, yıl 2017. Nasıl öne çıkacaksınız varın siz hesap edin… ”

Rakiplere göre büyük bir fark, ya da fayda sağlayan uygulamalar hariç, çoğu uygulamaya neredeyse haftada bir bakılıyor ya da öylece kullanılmadan duruyor. İşgal ettikleri yer ve MB cabası.

Özetle:

E-ticaret yapmayacaksanız, farklı ve fayda sağlayacak bir fikriniz yoksa, uygulamanız satılmayacaksa, organik marka sadakati arayışınız yoksa, sabit ve etkileşime gireceğiniz kullanıcı tabanı derdiniz yoksa, Mobil Uygulama (aplikasyon) yerine mobil uyumlu web sitenize önem verin derim!

Seneden bir kere yapacağınız, toplasan 2-3 gün sürecek hadi bilemedin bir ayda benden olsun bir proje, etkinlik, organizasyon için yapılan uygulamayı, etkinlik dönemi sonrası kim akıllı cep telefonunda ya da mobil cihazında tutsun? Hangi firma ya da patron yukarıda saydığım artı ve eksilere bakarak, sadece bizimde olsun diye, hiç fayda sağlamayacak bir uygulama için zaman ve bütçe ayırsın ?

Kalın sağlıcaklana…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir